עיכוב הליכים לפני, אחרי ובמהלך והסרת ההגבלות

עיכוב הליכים הוא הקפאה מיידית של כל מאמצי הגבייה מצד הנושים של החייב, במצב שבו הוא הוכרז כחדל פירעון וניתן לו צו פתיחת הליכים.

מהן המגבלות שמוטלות על החייב באותה תקופה?

ואיך מסירים אותן בסופו של דבר?

 

צו פתיחת הליכים והטלת המגבלות

צו פתיחת ההליכים שפותח למעשה את הליך חדלות הפירעון, מטיל הגבלות רבות על החייב כמו צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות שונות בבנק ובחברות האשראי, עיקולים, מחויבות לשיתוף פעולה מלא מול הממונה והנאמן וכל זאת עד לקבלת ההפטר המיוחל. במקביל לקבלת צו פתיחת ההליכים, מתרחש עיכוב הליכים על כל מאמצי הגבייה נגד החייב.

אבל מה קורה במעמד ההפטר? האם ההגבלות מוסרות אוטומטית? ובכן, חשוב שתדעו שאין שום גורם שמעדכן את הרשויות על כך שניתן לכם הפטר, מה שאומר שתצטרכו בעצמכם לספק את ההוכחה לכך ולעתים להגיש בקשה מיוחדת לבית המשפט כדי לשחרר אתכם מההגבלות לחלוטין.

הגבלה נוספת שצריך להכיר, שייתכן ותתקיים גם לאחר ההפטר, היא חוסר האפשרות לעסוק במקצועות מסוימים כמו עריכת דין, ייעוץ פנסיוני, מועצה מקומית, מועצות שונות כמו רשות הדואר או שדות התעופה, תיווך מקרקעין ועוד. הגבלה זו נכונה בעיקר לפקודת פשיטת הרגל המנדטורית שהליך חדלות הפירעון מחליף, אך למרות זאת, לא חל בה שינוי עד לרגע זה.

 

איך מקבלים הפטר ומסירים ההגבלות?

כשם שניתנת מעין תעודה רשמית המהווה את צו פתיחת ההליכים, שמפרטת את ההגבלים השונים האמורים בו (כמו סכום ההחזר החודשי וכו'), יינתן לכל חייב שקיבל הפטר גם מסמך שמסיר רשמית את המגבלות. תעודה זו ניתנת רק אם תוגש בקשה להפטר המלווה בבקשה לקבלת תעודת ההפטר, שמפרטות את ההוכחות לעמידה בכל תנאי ההליך ובכפוף להמלצת הנאמן שמטפל בחוב של אותו חייב. בית המשפט יבדוק היטב האם העמידה בכל התנאים לא כללה ניצול לרעה או התנהגות שלא בתום לב כלפי התוכנית ואם הכל כשורה, יאושר לחייב לקבל הפטר.

במעמד הבקשה להפטר, החייב יכול לדרוש הסרה חלקית של המגבלות כדי שיוכל להתמנות לתפקיד מסוים או לקבל מסמך משפטי המורה על מגבלה ספציפית שמוסרת ממנו בשלב זה. חשוב לציין שהחזר החוב לאורך הליך חדלות הפירעון חייב להתבצע בתחום לב מלא ובהתאם לכל התנאים שנדרשו, לרבות תנאי השיקום הכלכלי שנקבעו לחייב באופן אישי.

 

התנאי הבסיסי להצלחת ההליך

הליך חדלות הפירעון מורכב מצו פתיחת הליכים המהווה את עיכוב ההליכים, תקופת ההחזר בה חלות עליו שלל מגבלות וקבלת ההפטר שמהווה את הסרת המגבלות. לאורך כל שלבי ההליך, על החייב להתנהל בכנות, שקיפות ובשיתוף פעולה מלא עם כל גורם מוסמך שמטפל בעניינו. זוהי חובה בסיסית להצלחת ההליך והעמידה בו, שהפרתו תגרור עבירה פלילית לרבות מאסר. במקרים רבים, גם חוסר שיתוף פעולה בסיסי יספיק לבית המשפט כדי לבטל לחלוטין את מתן ההפטר כך שההגבלות יישארו כסדרן.

למידע נוסף על הליכי חדלות הפירעון ושלבי ההליך, היכנסו לאתר עורך דין פשיטת רגל דנה פלד.

 

משפט וחוק

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
מתי ולמי מתאים להיכנס לפשיטת רגל?

פשיטת רגל יכולה לעזור לכם להשתחרר מחובות אך זו לא האפשרות הנכונה עבור כולם. חשוב להבין כיצד זה ישפיע על חיי היומיום ולבחון את החלופות.

מהם שלבי התהליך של חדלות פירעון

חדלות פירעון או בשמה המוכר יותר פשיטת רגל, היא תהליך המאפשר לאדם שנקלע לחובות לצאת מהם ולהתחיל מחדש ובסופו של דבר למחוק את החובות. הליך

מתי נוכל להתחיל בהליך חדלות פירעון?

חובות גדולים עלולים להיות הרסניים. הם יכולים למוטט את האדם מבחינה כלכלית ולהסב פגיעה גם לסביבה הקרובה שלו כתוצאה מכך. באמצעות הליך משפטי וכלכלי מטעם