עורך דין צבאי – לבחור נכון

עורך דין צבאי הוא משפטן אשר יש לו ניסיון רב בייצוג בערכאות צבאיות, כמו גם היכרות טובה עם המערכת המשפטית הצבאית, שהיא שונה מאוד מהמערכת האזרחית.

למעשה, השוני הוא כה גדול, עד כי אפילו עורך דין פלילי אינו מספיק מיומן כדי לעסוק בדין הצבאי, אלא אם יש לו הכשרה מיוחדת לנושא.

אם כן, מתי בכלל צריך עורך דין צבאי ואיך בוחרים עו"ד מתאים?

 

למה חשוב לבחור עו"ד בעל מומחיות בדין הצבאי

בימים עברו, רק עורכי דין בעלי רישיון מיוחד יכלו לייצג במעמד של חקירות מצ"ח ובתי דין צבאיים, אך לפני כמה שנים חל שינוי בחוק וכעת יכול כל עורך דין לייצג גם בדין הצבאי, גם אם אינו עורך דין צבאי של ממש.

השינוי הנ"ל גרם לתחרות בריאה ואף הוזלה של מחירי ייצוג, כך שחיילים הרוויחו במידה מסוימת, אך מנגד, מצב שבו כל עורך דין יכול לייצג בתחום שאינו תחום המומחיות שלחוף אינו בהכרח מצב בריא.

 

עורכי דין רבים, שאין להם ידע בדין הצבאי, מתימרים לייצג חיילים העומדים לחקירת מצ"ח, או דין צבאי וגורמים יותר נזק מאשר תועלת ולכן העצה הראשונה בנושא בחירה חכמה של עו"ד צבאי היא – בדקו אם העו"ד שלכם אכן בעל ניסיון וידע מתאים בדין הצבאי.

 

עו"ד צבאי – קווים לדמותו

עו"ד צבאי אמיתי, בעל כישורים מתאימים, הוא כזה שיש לו ניסיון מספיק עשיר בתוך המערכת המשפטית – הצבאית במדינת ישראל, שמכיר היטב את הכללים עד הקטן שבהם, מכיר את המתקנים השונים והנפשות הפועלות, יודע למי לפנות בעת הצורך, גם אם מדובר במקרה מצריך פניה דחופה בשעת לילה מאוחרת.

עו"ד צבאי ראוי לשמו צריך להכיר היטב את השופטים הרלוונטיים, לדעת כיצד להתייחס למסמכים צבאיים שונים, לדעת אילו מסמכים חשובים יש להשיג לטובת המקרה וכיצד להשיג אותם, כמו למשל תיקים אישיים, חוות דעת, תיקי ת"ש ועוד. כמו כן, עליו להכיר היטב את הכללים הנהוגים במערכת, שכן הוא יכול להטות את הכף בקלות על ידי שימוש נכון באמצעים החוקיים העומדים לרשותו – בתנאי שהוא מכיר אותם היטב ויודע כיצד להשתמש בהם. מיומנויות מסוג זה הן אלה שמאפשרות לעורכי דין צבאיים לקצר זמני תהליכים משפטיים וזמני מעצר, לשחרר ממעצר חיילים שמלכתחילה נכנסו למעצר בשל טעות באחד המסמכים, או חריגה מסמכות ועוד.

 

עו"ד צבאי – לסיכום

בחירה נכונה של עורך דין צבאי ראוי לשמו יכולה להיות הגורם שיעשה לכם את ההבדל בין מעצר ממושך לקצר ואף לביטול מלא של התיק. חשוב שלא להתפשר, אפילו על עורך דין פלילי מיומן, אם אין לו הכשרה, ניסיון וידע בדין הצבאי, היכרות טובה עם המערכת, הכללים הנהוגים בה ודמויות חשובות הפועלות בתוכה.

עורך דין צבאי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
נפצעת בצבא? אתה חייב עורך דין

פציעות אשר מתרחשות בזמן השירות הצבאי הן לצערנו נפוצות, אולם על מנת שתוכלו .לקבל את הפיצוי אשר מגיע לכם נדרש ליווי של עורך דין. מדוע?

האם משתלם להיות עורך דין צבאי?

חלק מהותי בהתפתחות של עורכי דין הוא הבחירה בתחום ההתמחות. אחד תחומים המעניינים והמאתגרים ביותר הוא תחום המשפט הצבאי. מה זה עורך דין צבאי? והאם

4 תפקידים של עורך דין משטרה צבאית

לבד ממערכת המשפט האזרחית, בישראל קיימת גם מערכת משפט צבאית ענפה. לבית המשפט הצבאי סמכויות נרחבות, ותחת אחריותו נכללת גם הסמכות לשפוט חיילים על עבירות

החיים שאחרי הצבא – מה עושים עכשיו?

הגיע הרגע, השתחררתם. פשטתם את המדים ועברתם לבגדי האזרחות, הפעם לתמיד. חיכיתם לרגע הזה כל כך הרבה זמן עד שכמעט שכחתם מהשאלה החשובה ביותר: מה

כתב אישום צבאי – מה ניתן לעשות?

כתבי אישום צבאיים יכולים להיות עניין חמור עבור המעורבים. בין אם מדובר בחייל הנאשם בהתנהגות בלתי הולמת, או בקבלן צבאי העומד בפני כתב אישום בגין

איך מגישים תביעה נגד הצבא?

החוק במדינת ישראל מחייב אזרחים ואזרחיות שהגיעו לגיל המתאים להתגייס לשירות צבאי, ובמקביל מגדיר מהן הזכויות הנלוות לחובה זו. אחת הבסיסיות שבהן היא הדאגה של

מבצע אנטבה – מה היה שם שלב אחר שלב

בשנת 1976 התקיים מבצע צבאי יוצא דופן שזכה לכינויים רבים. המוכר ביותר שבהם הוא "מבצע אנטבה". הכינויים הנוספים הם "מבצע יונתן" ו – "כדור הרעם".