התנגדות לצוואה – מה העילות לביטול צוואה

צוואה היא מסמך בו מפרט האדם את רצונו שייעשה בנכסיו לאחר מותו.

לצוואה ישנם מספר תנאים צורניים בסיסיים לעמוד בהם, ובנוסף היא צריכה לבטא את רצונו של המצווה בלבד.

לעיתים הצוואה נעשתה בצורה פגומה או שקיימים בה חסרונות מסוימים והיורשים יכולים להתנגד לקיומה של הצוואה.

במאמר זה נסקור את העילות הנפוצות ביותר לביטול צוואה.

 

העדר כשירות לצוות

העילה הנפוצה ביותר לפסילת צוואה הינה בטענה כי המצווה לא היה כשיר לצוות בעת עריכת הצוואה. על הצוואה לבטא את רצונו החופשי והעצמאי של האדם, ולעיתים עולה החשד כי המצווה היה במצב קוגנטיבי מנטלי אשר אינו מאפשר לרצונו האמיתי להתגלות. טענה זו צריכה להתבסס על עדויות ונתונים רפואיים המוכיחים כי המצווה היה במצב מנטלי ירוד כאשר ערך את צוואתו.

 

השפעה בלתי הוגנת

עילה נפוצה נוספת היא הטענה כי המצווה היה נתון להשפעה בלתי הוגנת בעת עריכתו את הצוואה. השפעה שאינה הוגנת נפוצה במקרים בהם המצווה תלוי באדם אחר בצורה מוחלטת, ואדם זה מנצל את מעמדו על מנת להעביר אליו את נכסיו בצוואתו. על מנת לפסול צוואה בגין השפעה בלתי הוגנת יש להוכיח שלושה דברים:

  1. הייתה השפעה (הוכחה עובדתית)
  2. השפעה זו אינה הוגנת (הוכחה סובייקטיבית נורמטיבית)
  3. השפעה זו השפיעה על תוכנה של הצוואה.

 

צוואה פגומה

לעיתים בצוואה מצויים פגמים צורניים כאלה ואחרים, העלולים להביא לידי ביטול הצוואה. פגם צורני יכול להיות למשל רישום תאריכים שגויים, טעויות כתיב, טעויות ברישום הנכסים וכדו'. ככלל, לבית המשפט יש את הסמכות לתקן צוואה פגומה מבחינה צורנית, רק אם הוא יודע בבירור את כוונתו המקורית של המצווה. כאשר קיימת אי וודאות באשר לרצונו – דינה של הצוואה להיפסל.

 

צוואת המתבססת על טעות

עילה נוספת לפסילת צוואה הינה בטענה כי הצוואה מבוססת על טעות של המנוח. טעות מעין זו יכולה להיות למשל שהמצווה חשב כי נכס מסוים שווה הרבה מעבר לשוויו האמיתי, או שהמצווה חשב כי אדם מסוים עשה מעשה כלשהו ובמציאות התברר שזו טעות. בית המשפט יידרש לבחון האם רצונו של המצווה היה משתנה אילו ידע את האמת, ובמקרים מסוימים הצוואה תשונה או תבוטל.

 

פגם בגופה של צוואה

החוק בישראל מכיר בארבעה סוגי צוואות: צוואה בעדים, צוואה בכתב יד, צוואה בפני רשות וצוואת שכיב מרע. לכל סוג צוואה יש את התנאים הדרושים לה, למשל צוואה בכתב יד צריכה להיות כתובה בכתב ידו של המצווה בלבד, או צוואת שכיב מרע צריכה להיכתב בזיכרון דברים מהר ככל הניתן. במידה ואחד מיסודות הצוואה לא נעשה כדין ניתן להגיש בקשה לביטול הצוואה.

 

מעורבות אחד הזוכים בעריכתה

עילה נוספת לביטול צוואות הינה בטענה כי אחד הנהנים מהצוואה (או בן זוגו) היה שותף בעריכתה. החוק אוסר על הנהנים מהצוואה לערוך אותה, להיות עדים לה או לקחת חלק באופן אחר בעריכתה. גבולותיה של הגבלה זו אינם ברורים בצורה חדה, אולם באופן כללי ניתן לומר כי הגבלה זו נועדה להרתיע אנשים מלנסות ולהשפיע על אנשים אחרים בעת עריכת צוואתם.

 

סיכום

עולם הצוואות הוא מורכב מאד וכולל פרטים רבים. מומלץ להשתמש בשירותיהם של משרד עורכי דין מקצועי כמו למשל עורך דין צוואות וירושות גולדשטיין, על מנת לוודא כי זכויותיכם לא נפגעות ואתם מקבלים את החלק המגיע לכם על פי דין.

 

איש קורא ספר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
צוואה הדדית האם ניתן לשנות אותה?

נתחיל בלהסביר מה היא צוואה הדדית. צוואה היא טופס משפטי שאדם כותב לפני מותו. תוכן הטופס מתעסק שחלוקת הנכסים של אותו האדם בין משפחתו וקרוביו

צוואה הדדית האם ניתן לשנות אותה?

נתחיל בלהסביר מה היא צוואה הדדית. צוואה היא טופס משפטי שאדם כותב לפני מותו. תוכן הטופס מתעסק שחלוקת הנכסים של אותו האדם בין משפחתו וקרוביו

כיצד נבחר עורך דין לחלוקת ירושה?

כשאדם קרוב אלינו נפטר זה מצער וכואב. בני המשפחה לא תמיד יודעים כיצד להתמודד עם הסיטואציה וכיצד לבחור עורך דין לחלוקת הירושה. ההתלבטויות שונות ומתחילות