לא עורכים הסכם גירושין בלי עורך דין – כל מה שרציתם לדעת

מטרת הסכם הגירושין היא להבהיר לכל אחד מהצדדים את זכויותיו וחובותיו במסגרת הגירושין.

הסכם הגירושין מסדיר נושאים רבים הנוגעים להליך הגירושין וחיי הצדדים לאחר מכן כגון חלוקת רכוש, מזונות לאישה ולילדים, הסדרי ראייה, גט ועוד.

לכן, וכמו בכל הסכם, חשיבות עורך הדין היא יקרה מפז, שכן ניסוח שאינו מקצועי, לצד דיון בנושאים מהותיים מבחינה כלכלית וריגשית, עלול להביא אתכם לחוסר וודאות ואף לפגיעה קשה בזכויותיכם.

 

כיצד עורכים הסכם גירושין?

הסכם גירושין יכול להיערך בדרך של משא ומתן בין שני הצדדים בדומה לכל הסכם אחר. עם זאת, בסופו של דבר על הצדדים להביא את ההסכם בפני בית המשפט על מנת לחתום על ההסכם ולקבל את אישור השופט. בדרך זו השופט יבחן את סעיפי ההסכם מחשש לסעיפים שעלולים לפגוע בילדים. לאחר החתימה בפני בית המשפט, יקבל ההסכם תקוף של פסק דין.

 

אז למה צריך עורך דין בכלל?

הסכם הגירושין כולל הליך משא ומתן ארוך, בין אם בתוך כותלי בית המשפט או מחוצה לו. בנוסף, ההליך מלווה ברגשות מעורבים, כעסים, יצר נקמנות, אינטרסים כלכליים ועוד. כל אלו גם יחד ישפיעו קרוב לוודאי על שיקול הדעת של הצדדים המבקשים לערוך את ההסכם. בנוסף, דיני הגירושין הם תחום משפטי רחב וסבוך אשר אינו קל להתמצאות עבור אדם ללא ידע משפטי משמעותי בתחום.

לכן, אין ספק שהסתייעות בעורך דין מקצועי לאורך כל שלבי המשא ומתן תועיל לשני הצדדים גם יחד. הפקדת מלאכת עריכת ההסכם בידי גורם מקצועי אשר מבקש לייצג את האינטרסים של הצדדים, מבלי להיות מושפע מתחושות אמוציונליות שונות תוליד את ההסכם הטוב ביותר. וכן, כשמדובר באינטרסים כבדי משקל כאלו – זה שווה כל שקל!

כמו כן, לעתים ניתן להסתפק בעורך דין אחד בלבד אשר ייצג את שני הצדדים להסכם הגירושין. עורך דין אחד, אשר מוכר לשני הצדדים ואלו סומכים על המקצועיות שלו, שיקול הדעת שלו והאופן בו הוא ייצג את האינטרסים שלהם יכול פעמים רבות לסייע ביצירת הסכם מאוזן, המביא לידי ביטוי את האינטרסים של הצדדים בצורה מיטבית תוך פגיעה מינימלית בזכויות הצד השני. עם זאת, כאשר הצדדים נמצאים בסכסוך המלווה ברגשות כעס עזים וכאשר המחלוקות ביניהם בלתי ניתנות לגישור, כדאי לכל אחד מהצדדים לבחור עורך דין משלו אשר ייצג את עמדתו בצורה הטובה ביותר עבורו.

 

לא כל עורך דין

חשוב לזכור, לא כל עורך דין הינו בעל השכלה, הכשרה וניסיון זהים בכל תחומי המשפט. לכן, רצוי לבחור עורך דין מומחה לענייני גירושין ואף מתמחה בעריכת הסכמי גירושין. עליו לדעת את התחום על בוריו וכן להיות בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה לטובת ניהול משא ומתן בעל אופי נפיץ כמו בהליך גירושין.

אל תוותרו על הזכויות שלכם/ן, כדי לדעת בדיוק מה מגיע לכם/ן פנו לעו"ד סיוון כהן עמוד הבית.

 

איש משפט מקצועי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
סטטיסטיקת הגירושין בישראל

ב-2017 – 2019 התגרשו בישראל כ-30,000 זוגות, בהערכה גסה. חלק מתיקי הגירושין נפתחים בעקבות הסכמות משותפות של בני הזוג, מה שמוביל בפעמים רבות לסגירת תיק

הפחתת מזונות – האם יש לכם סיכוי?

כשיש ילדים מעורבים גירושין הם אף פעם לא סופיים. זה לא אירוע שניתן להניח בעבר ופשוט לשכוח ממנו. ההשלכות ממשיכות ללוות אותנו כל החיים. אחת

עריכת הסכם גירושין וחשיבות ההליך

כאשר הכול ורוד בנישואין אנו לא חושבים קדימה ועל כך שאולי נתגרש בעתיד. אך העובדות מראות כי רבים מתגרשים לאורך החיים וכי גירושין יכולים לקרות

איך לפתוח תיק גירושין?

כאשר אנו מתחתנים אנו בטוחים כי נבלה עם האדם שאתו התחתנו למשך כל החיים. אך אז המציאות טופחת על הפנים שלנו ואנו מגלים כי לא

איך להתגרש נכון?

תהליך הגירושין הוא תהליך מורכב ולא פשוט, הן מבחינה נפשית–רגשית והן מבחינת ההליך המשפטי עצמו,