האם חייבים להתייצב לחקירה במשטרה?

המצב החוקי הקיים כיום בישראל קובע שאין חובה להתייצב לחקירה במשטרה.

עם זאת, סירוב להתייצב לחקירה עלול לפגוע באינטרסים של האזרח, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין לפני שבוחרים בפעולה כזו

התייעצות עם עורך דין פלילי היא דרך טובה יותר לקבל החלטות בכל הנוגע להתנהלות מול המשטרה. היתרון הכי גדול הוא שאפשר להתייעץ עם עורך דין מן הסוג הזה עוד לפני שנפתח תיק בעניינו של הלקוח, על אחת כמה וכמה אם מדובר בשלבים המוקדמים של חקירה במשטרה. בין היתר, זו למשל הדרך הכי טובה להחליט האם לקבל את הזימון ולהתייצב לחקירה.

המצב החוקי כיום קובע שאין חובה להתייצב לחקירה במשטרה. אלא אם יש צו מעצר שחתום על ידי שופט, אזרח יכול לבחור שלא להגיע לחקירה מן הסוג הזה. מצד שני, אלו בדיוק הרגעים שבהם כדאי להתייעץ עם עורך דין ולהבין את ההשלכות של המהלך גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

 

איך ומתי מקבלים זימון לחקירה במשטרה?

באופן כללי, המשטרה יכולה לשלוח לכל אדם זימון להתייצב לחקירה. למרות שלפי הדין כאמור אין לאזרח כל חובה להגיע, המשטרה רשאית לשלוח לו את הזימון – בין אם מדובר כחשוד ובין אם מדובר על עד. מבחינה פרקטית, מה שהמשטרה יכולה לעשות זה לשלוח את הזימון באמצעות הטלפון או באמצעות מכתב בדואר.

התייצבות לחקירה במשטרה מהווה מעשה של "אזרחות טובה". כאשר אזרח מתייצב לחקירה בלי בעיה, הוא למעשה מעיד על רצונו לשתף פעולה. אבל אם המזומן הוא עד או חשוד והוא לא מתייצב לחקירה בלי שום נימוק הגיוני, זה עלול לפגוע בו.

 

מה ההשלכות של סירוב להתייצב לחקירה משטרתית?

חשוב לזכור שהימנעות מהתייצבות לחקירה לא יכולה להקים בפני עצמה עבירה פלילית. זה אומר שגם אם לא מגיעים לחקירה במשטרה למרות שמקבלים את הזימון, עדיין אי אפשר להאשים את החשוד או את העד בשיבוש הליכי משפט, בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכן הלאה. במידה והאשמות כאלה בכל זאת עולות על הפרק, צריך לערב עורך דין פלילי כמה שיותר מוקדם.

אבל במקרים שבהם החשוד או העד מודעים לכך שהם היו מעורבים בנושא שנמצא תחת חקירה, חשוב מאוד לנמק את חוסר ההתייצבות. אם הנימוק לא מספיק משכנע או מבוסס, הם עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם צו של שופט. כמו כן, יש אירועים שעלולים להסלים ובהם המשטרה תשתמש בזכותה לדרוש מחשוד להגיע לחקירה כאשר הוא מלווה על ידי שוטר.

לסיכום, לא כדאי להתחמק מהזמנת המשטרה לחקירה למרות שאין חוק שאוסר על כך. במקרים של סירוב להתייצב לחקירה במשטרה, ההשלכות עלולות להיות התעוררות של חשד נוסף לגבי האינטרסים של העד או החשוד ולרוב זה מיותר.

 

כלי משפטי

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
עבירות צווארון לבן

צווארון לבן – מודעות ציבורית הולכת וגוברת הסיקור התקשורתי אודות מעצרים מתוקשרים בתחום הצווארון הלבן הובילו אזרחים רבים להבנה כי עבירות צווארון לבן הן עבירות

צו למניעת הטרדה מאיימת

אנשים רבים עלולים להיקלע במהלך חייהם למצב בו אדם אחר מטריד אותם ומאיים עליהם. הטרדה זו יכולה לכלול איומים בפיטורים ממקום העבודה, איום על בני

האם ניתן לבטל או למחוק כתב אישום?

רבים חושבים שלאחר הגשתו של כתב אישום, המסמך שפותח את ההליך הפלילי בבית משפט ובו מאשימה המדינה באמצעות אחת מרשויות התביעה, אדם בעבירה פלילית, לא

זיוף תעודת זהות האם זו עבירה פלילית

התפתחות העידן הטכנולוגי הביאה עמה לא מעט בעיות. אחת מבעיות אלו, עמן נאלצות רשויות האכיפה להתמודד, היא זיוף תעודת זהות. תופעה זו נפוצה בקרב צעירים

איך למחוק רישום פלילי

רבים מן האנשים נאלצים להתמודד עם תיקים ורישומים פליליים במהלך חייהם, שמשפיעים באופן ניכר על חייהם ועל האפשרויות שעומדות בפניהם. הרישום בפלילי מלווה את האדם

שחרור בערבות – כיצד זה מתבצע?

שחרור בערבות הינה פעולה של שחרור על תנאי של עצור, במהלך שלבי החקירה, כאשר מתחייב הוא לעמוד בתנאים מסוימים בתמורה לשחרור. החשוד נדרש להתחייב להימנע

שחרור בערבות – כיצד זה מתבצע

רבים מאתנו שמעו על המושג "שחרור בערבות" בסרטים וסדרות שמופיעות בטלוויזיה. על המסך, שחרור בערבות נראה הליך קל ופשוט אך המציאות לעיתים עשויה להיראות אחרת.