דרכים נכונות לעריכת צוואה

כל אדם יכול לבחור כיצד הוא לנהל את החיים שלו. הוא יכול לעשות זאת באמצעות רכישת תחביבים שונים, התמקצעות במה שמעניין אותו ואפילו בבחירת החברים והסביבה שלו. בין אם בחרתם לעצב את חייכם בדרך כזו או בדרך אחרת, ישנם כמה דברים שמשותפים לכל בני האדם, כמו צבירת רכוש, הון מסוים ונכסים.

כאשר אדם הולך לעולמו, המטרה היא שאותם דברים שהוא צבר יחולקו לפי רצונו האישי. הנה הדרכים הנכונות לעריכת צוואה, שתאפשר לכם לממש את הרצון הזה.

 

עריכת צוואה

כל אזרח שמעוניין שהרכוש, ההון והנכסים שהוא צבר במהלך החיים שלו יחולקו לפי הרצון האישי שלו, צריך לערך צוואה. עריכת צוואה היא פעולה מקובלת שהחוק אימץ. לפי החוק, ישנן דרכים מסוימות לערוך צוואה, על מנת שהיא תהיה קבילה מבחינה משפטית וניתן יהיה להביא לידי ביטוי את רצון המנוח כפי שמתואר בה.

 

מה החשיבות של עריכת צוואה?

עריכת צוואה היא בעלת חשיבות רבה. אדם שנפטר ולא מותיר אחריו צוואה, הרכוש שלו יחולק בין אנשים שונים בצורה שנקבעה בחוק. גם אם המנוח לא ירצה שהרכוש יחולק בצורה הזאת, כל עוד לא יהיה מסמך עם תוקף משפטי מחייב, לא ניתן יהיה לקבוע כך.

 

צוואה בכתב

זאת ככל הנראה הצוואה הפשוטה ביותר שניתן לעורך. אין צורך בעדים למשל בעריכת צוואה זו. על המצווה לרשום את הצוואה באופן מלא בכתב ידו בלבד, כאשר הוא צריך לציין את התאריך בו נכתבה הצוואה ולהוסיף את חתימתו האישית.

 

צוואה בפני עדים

צוואה בפני עדים היא צוואה שנערכת בנוכחות של שני עדים. החוק מגדיר מי בדיוק יכול להיות עד לכתיבת צוואה ומי לא. למשל, אם אחד העדים הוא גם יורש בצוואה, הרי שזאת עילה לפסילת הצוואה, גם אם היא נוסחה בצורה תקינה וחוקית.

 

צוואה בפני רשות

צוואה בפני רשות היא צוואה שנערכת בנוכחות של רשות משפטית – שופט בית משפט, חבר בית דין דתי, רשם בית משפט או נוטריון. ניתן לערוך את הצוואה ולהגיש אותה אל הגורם המשפטי שיחתום עליה בשמו, או לבקש מהגורם המשפטי לכתוב אותה עבורכם ולהקריא את אשר כתב בסיום עריכתה.

 

צוואה שבעל פה

צוואה זאת היא צוואה שלא ניתן לצוות בכל מצב. רק אדם שמרגיש מסיבות מוצדקות שהוא עומד למות יכול לצוות צוואה כזאת. למשל, אדם שנפגע בתאונה או נורה, ומאמין שהוא בהליכי גסיסה. צוואה זו תאמר על ידי שני עדים, שיצטרכו לרשום אותה במקום ולהפקידה אצל הרשם לענייני ירושה.

 

ייעוץ מקצועי

אם אתם מעוניינים לנסח צוואה בצורה חוקית ותקינה מבחינה משפטית, תוכלו לעשות זאת בין היתר באמצעות ייעוץ מקצועי מעורך דין. חשוב לוודא שצוואה שערכתם תקפה מבחינה משפטית, על מנת שלא יתעוררו מחלוקות לאחר מכן בין יורשים פוטנציאליים.

עריכת צוואה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
עורך דין לחברה גדולה

במהלך חייה של חברה גדולה או קטנה קיימים שני אנשי מקצוע שהחברה תזדקק להם: רואה חשבון ועורך דין. הצורך להעסקת רואה חשבון היא די ברורה

חוק וסדר – מהו חוק הבזק בישראל?

חוק הבזק, או בשמו המלא והרשמי "חוק התקשורת (בזק ושידורים)" הוא חוק אשר מצוי משנת 1982 בספר החוקים של מדינת ישראל. מטרתו היא לעגן את

מה חשוב להכיר על חוק הבנייה

חוק התכנון והבניה זהו חוק שמטרתו להסדיר את הפעולות שנעשות על ידי מוסדות התכנון שבארץ. בפעולות אלה נכללות ועדות ערר, ניהול של תכניות מתאר, תהליך