בדיקת נאותות – מה היא ומתי נצטרך אותה?

עולם העסקים הוא עולם מרוכב. כאשר רוצים לבצע פעולה משמעותית בעולם העסקים, כמו רכישה של נכס נדל"ני, הנפקה של תאגיד למסחר בבורסה או רכישה של חברה או עסק, צריך לבצע בדיקות מקיפות.

מכיוון שלא מדובר בצעצוע שקונים בחנות או תפוח שרוכשים במכולת, אלא בנכס משמעותי, אי אפשר לרכוש את הנכס המדובר סתם ככה. לשם כך מבצעים בדיקת נאותות. מה היא בדיוק הבדיקה הזאת ומתי צריכים אותה? המשיכו לקרוא.

 

מה היא בדיקת נאותות?

מתכננים לרכוש נכס נדל"ני כחלק מעסקת נדל"ן כלשהי? עומדים לבצע רכישה של חברה מאדם אחר? מכיוון שהנכס אותו אתם הולכים לרכוש הוא נכס משמעותי, שלהחזקה בו יש משמעויות נרחבות, אתם תצטרכו להגיע למעמד הרכישה כאשר אתם יודעים את כל הפרטיים הרלוונטיים על הכנס ובטוחים ביכולת שלכם להחזיק אותו.

כדי לדעת את כל אלו, לא מספיק רק לסמוך על המילה של מוכר הנכס. גם אם מוכר הנכס הוא אדם ישר, לא בטוח שיש לו את ההבנה המשפטית והעסקית הדרושה כדי להבין את המורכבויות בהחזקה של נכסים שונים. לכאן נכנסת בדיקת הנאותות – בדיקה משפטית ועסקית, הכוללת מעבר על מסמכים, חוזים והסכמים שונים על ידי איש מקצוע מיומן. ניתן לקרוא עוד באתר https://elkayamlaw.co.il.

 

מתי יש צורך בבדיקת נאותות?

בדיקת נאותות יכולה להתרחש במספר מקרים, כתוצאה מסיבות שונות. כאשר אדם מתכנן לרכוש חברה או עסק, הוא זקוק לבדיקת נאותות. בדיקה זו תתמקד בעיקר בפן הפיננסי, ותציג לאדם שמעוניין לבצע את הרכישה את מצבה הכלכלי הנתון של החברה, את היכולות הכספיות הנזילות שלה, נכסים בבעלות החברה ותחזיות פיננסיות של החברה.

גם בתחום הנדל"ן יש לבצע בדיקת נאותות. רכישה של עסק בתחום הנדל"ן מצריכה בירור של מסמכים שונים, הסכמי שכירויות, זכויות בנייה קיימות או עתידיות והערכת השווי של המקרקעין שברשות החברה. בדיקת נאותות רלוונטית גם כאשר מעורב קניין רוחני, כמו תוכנת מחשב. בבדיקת הנאותות ניתן יהיה להבין בין היתר את הזכויות של החברה על אותו הקניין.

 

בדיקת נאותות על ידי איש מקצוע

בדיקת נאותות לא מתבצעת על ידי הרוכש או המוכר. מכיוון שבדיקת הנאותות היא עניין מורכב מבחינה משפטית ועסקית, המצריך ידע מקדים, נהוג להשתמש באיש מקצוע, כמו עורך דין בתחום הרלוונטי של העסקה.

 

כמה זמן זה לוקח?

בדיקת נאותות היא תהליך לטווח ארוך. המטרה היא לא לבצע את בדיקת הנאותות כמה שיותר מהר, אלא כמה שיותר מדויק. בדיקת נאותות יכולה להתבצע גם תוך כמה חודשים, כאשר הדבר תלוי בסוג העסקה.

 

חשוב לדעת

מכיוון שבדיקת נאותות מתבצעת על ידי איש מקצוע חיצוני לרוב, היא עולה בפני עצמה. כאשר ניגשים לעסקה ומתכננים תקציב, צריך להבין מראש שיתבצע תשלום על בדיקה כזאת. כמו הזמן של הבדיקה, גם התשלום משתנה בהתאם לסוג העסקה.

בדיקת מקרקעין

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
עורך דין לחברה גדולה

במהלך חייה של חברה גדולה או קטנה קיימים שני אנשי מקצוע שהחברה תזדקק להם: רואה חשבון ועורך דין. הצורך להעסקת רואה חשבון היא די ברורה

חוק וסדר – מהו חוק הבזק בישראל?

חוק הבזק, או בשמו המלא והרשמי "חוק התקשורת (בזק ושידורים)" הוא חוק אשר מצוי משנת 1982 בספר החוקים של מדינת ישראל. מטרתו היא לעגן את

מה חשוב להכיר על חוק הבנייה

חוק התכנון והבניה זהו חוק שמטרתו להסדיר את הפעולות שנעשות על ידי מוסדות התכנון שבארץ. בפעולות אלה נכללות ועדות ערר, ניהול של תכניות מתאר, תהליך