אילו פרסומים נחשבים כלשון הרע בעיני החוק  

חופש הביטוי הוא זכות יסוד חשובה במדינה דמוקרטית, אך הוא אינו מוחלט. החוק מגביל את חופש הביטוי במקרים מסוימים, כאשר הדברים עלולים לפגוע בזכויות אחרות או לגרום נזק ממשי. אחד מהמקרים הללו הוא לשון הרע, שעלולה לפגוע בשמו הטוב של אדם או גוף. במאמר זה, נבחן מהם הפרסומים שנחשבים כלשון הרע בעיני החוק ומהן ההשלכות המשפטיות של לשון הרע.

 

הגדרת לשון הרע

לשון הרע מוגדרת כפרסום שקרי או משמיץ, העלול לבזות אדם או להשפילו בעיני הבריות או לפגוע במעמדו בציבור. כדי להיחשב כלשון הרע, הפרסום צריך לעמוד בכמה תנאים מצטברים:

פגיעה בשם הטוב

הפרסום חייב לפגוע בשמו הטוב של האדם או הגוף שהוא מתייחס אליו. הפגיעה יכולה להיות בתחומים שונים, כגון המוניטין המקצועי, המעמד החברתי, התדמית הציבורית או האמינות האישית.

עובדות מגונות או משפילות

הפרסום צריך לכלול עובדות מגונות, משפילות או פוגעניות לגבי האדם או הגוף. עובדות אלה יכולות להתייחס להתנהגות, לערכים, ליכולות, למצב בריאותי או לתכונות אישיות אחרות.

כוונה לפגוע

הפרסום צריך להיעשות בכוונה לפגוע בשמו הטוב של האדם או הגוף. אם הפרסום נעשה בתום לב, מתוך אי ידיעה או בטעות, הוא לא ייחשב ללשון הרע.

פרסום ליותר מאדם אחד

הפרסום צריך להיות מופץ ליותר מאדם אחד, לציבור הרחב או לקבוצה משמעותית של אנשים.

סוגים שונים של פרסומים עלולים להיחשב כלשון הרע, כגון כתבות עיתונאיות, פוסטים ברשתות חברתיות, תגובות באינטרנט, שיחות רדיו או טלוויזיה ועוד. חשוב לשים לב שאף תצלומים או סרטונים עלולים להיחשב כלשון הרע אם הם מציגים את האדם באור שלילי או משפיל.

הגדרת לשון הרע

 

סייגים לאיסור על לשון הרע

למרות האיסור על לשון הרע, קיימים מקרים חריגים שבהם פרסום עשוי להיות מותר על פי החוק. למשל, ביקורת הוגנת ומנומקת על אדם ציבור או על יצירה אמנותית, דיווח עיתונאי אמין ובתום לב, או הבעת דעה פוליטית ביקורתית שאינה חורגת מתחום הסביר.

 

השלכות משפטיות של לשון הרע

לשון הרע היא עוולה אזרחית שעלולה להוביל לתביעה משפטית ופיצויים כספיים לנפגע. במקרים חמורים, לשון הרע גם עלולה להיחשב כעבירה פלילית שדינה מאסר. בנוסף לאמור, לשון הרע עלולה לגרום נזק תדמיתי ממשי לאדם או לגוף שנפגעו ממנה. עורך הדין שמעון האן מתמחה בתחום זה ומייצג נפגעי לשון הרע בתביעות משפטיות. באתר שלו https://www.hahn-law.co.il/ ניתן למצוא מידע נוסף על השירותים שהוא מציע כעורך דין ונוטריון בתחום לשון הרע.

 

לסיכום

לשון הרע היא פרסום שקרי או משמיץ שעלול לפגוע בשמו הטוב של אדם או גוף. הפרסום חייב לכלול עובדות מגונות או משפילות, להיעשות בכוונה ולהיות מופץ לציבור הרחב. למרות זאת, יש מקרים חריגים שפרסום עשוי להיות מותר על פי החוק. השלכות לשון הרע יכולות להיות חמורות והן כוללות תביעות אזרחיות ואף אפשרות של העמדה לדין פלילי. חופש הביטוי הוא זכות חשובה, אך יש לאזן אותה מול הזכות לשם טוב ולפרטיות.

השלכות משפטיות של לשון הרע

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
עורך דין לחברה גדולה

במהלך חייה של חברה גדולה או קטנה קיימים שני אנשי מקצוע שהחברה תזדקק להם: רואה חשבון ועורך דין. הצורך להעסקת רואה חשבון היא די ברורה

חוק וסדר – מהו חוק הבזק בישראל?

חוק הבזק, או בשמו המלא והרשמי "חוק התקשורת (בזק ושידורים)" הוא חוק אשר מצוי משנת 1982 בספר החוקים של מדינת ישראל. מטרתו היא לעגן את

מה חשוב להכיר על חוק הבנייה

חוק התכנון והבניה זהו חוק שמטרתו להסדיר את הפעולות שנעשות על ידי מוסדות התכנון שבארץ. בפעולות אלה נכללות ועדות ערר, ניהול של תכניות מתאר, תהליך