איך מגישים תביעה נגד הצבא?

החוק במדינת ישראל מחייב אזרחים ואזרחיות שהגיעו לגיל המתאים להתגייס לשירות צבאי, ובמקביל מגדיר מהן הזכויות הנלוות לחובה זו. אחת הבסיסיות שבהן היא הדאגה של המדינה, מי ששולחת את הצעירים לצבא, לרווחתם של החיילים בזמן שירותם הצבאי, ובמקרים מסוימים גם לאחר השחרור ממנו. מצד שני, המערכת הזו גדולה מאוד, מסורבלת ומסובכת, ולא תמיד מאפשרת לקבל את המגיע לכם בקלות. לצבא, ולמשרד הבטחון שתחתיו הוא חוסה, מנגנוני ביורוקרטיה איטיים ודקדקנים ביותר. כיצד אם כן יש להתנהל במקרה של פגיעה והגשת תביעה?

 

נפגעתי בצבא, מה לעשות?

בראש ובראשונה, לפני נקיטת כל פעולה רשמית שהיא אל מול הצבא, יש לפנות אל עו"ד לענייני צבא עם ניסיון, ידע וקשרים – לקבלת ייעוץ. זאת מאחר והאינטרסים של הצבא אינם עולים בקנה אחד עם אלה של החיילים. ניסיונות של חיילים ואזרחים להונות את המערכת ולהשיג כספים שאינם זכאים להם, גרמו עם השנים להחמרת נהלי קבלת ואישור התביעות, והקשיחו משמעותית את נורמות הטיפול בנפגעים. כדי שלא לפגוע בסיכוי שלכם לקבל את המגיע לכם מהצבא, חשוב לדעת כיצד להתנהל מולו ומול זרועותיו השונות.

 

מה עליי להביא?

עוד לפני הפנייה לעורך הדין כדאי שתרכזו תיעוד רב ומקיף ככל שניתן: מסמכים תומכים שיציגו את הרקע, שיתארו את המצב שקדם למקרה שבעטיו מוגשת התביעה, שיחזקו את טענתכם אודות הנזק שנגרם לכם, היקפו וחומרתו, ואם אפשר הוסיפו גם עדויות מסייעות. מסמכים אלו יכולים להיות צבאיים, רפואיים, משפטיים – כל תיעוד של הגורמים שהביאו למצב הפגיעה הרלוונטי עבור המקרה שלכם.

משם, לעיתים מזומנות עורך הדין יבקש מכם להוסיף לתיעוד הקיים עוד בדיקות של רופאים מומחים, וינחה אתכם כיצד להמשיך בהתנהלות השוטפת מול משרד הביטחון או הצבא, אולם כאמור קודם לכל עליכם להימנע כליל מלספק כל מידע שהוא לצד שכנגד.

 

מהם הפרמטרים שכדאי לבדוק?

כאמור, לצבא יש זרועות רבות ומנגנון שלא פשוט להתנהל מולו. מי שינהל עבורכם בצורה הכי טובה את התהליך הוא מי שכבר למד לאיזה גוף כדאי לפנות כדי למצות את זכויותיכם, מה התהליך הצפוי ומשכו המשוער, איך לנסח את הצגת המקרה או מה לדרוש כפיצוי. לעיתים ישנן לא מעט זכויות שאינן כוללות בהכרח תשלום כספי ישיר לנפגע אך הן חשובות לא פחות ממנו ואף יותר, כתלות באופי הפגיעה ובחומרתה.

למשל מימון הטיפולים או ביצועם על ידי הצבא יכול לחסוך לכם הרבה יותר כסף מאשר במצב בו שווי הטיפולים היה משולם לכם ישירות, וכדאי מאוד לקחת בחשבון גם את ההשלכה של הקלות ופטור מתשלומים שונים. כמו כן, גם קצבה קבועה המשולמת לאורך תקופה ממושכת, יכולה להצטבר לסכומים גבוהים עשרות מונים מאשר פיצוי חד פעמי.

 

סיכום

בהגשת תביעה נגד הצבא, אל תלכו לבד נגד המערכת. היא גדולה וחזקה ומרובת משאבים. היוועצו בעורך דין מנוסה לענייני צבא ובעזרתו תוכלו לקבל מ את כל המגיע לכם על פי החוק.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
נפצעת בצבא? אתה חייב עורך דין

פציעות אשר מתרחשות בזמן השירות הצבאי הן לצערנו נפוצות, אולם על מנת שתוכלו .לקבל את הפיצוי אשר מגיע לכם נדרש ליווי של עורך דין. מדוע?

עורך דין צבאי – לבחור נכון

עורך דין צבאי הוא משפטן אשר יש לו ניסיון רב בייצוג בערכאות צבאיות, כמו גם היכרות טובה עם המערכת המשפטית הצבאית, שהיא שונה מאוד מהמערכת

האם משתלם להיות עורך דין צבאי?

חלק מהותי בהתפתחות של עורכי דין הוא הבחירה בתחום ההתמחות. אחד תחומים המעניינים והמאתגרים ביותר הוא תחום המשפט הצבאי. מה זה עורך דין צבאי? והאם

4 תפקידים של עורך דין משטרה צבאית

לבד ממערכת המשפט האזרחית, בישראל קיימת גם מערכת משפט צבאית ענפה. לבית המשפט הצבאי סמכויות נרחבות, ותחת אחריותו נכללת גם הסמכות לשפוט חיילים על עבירות

החיים שאחרי הצבא – מה עושים עכשיו?

הגיע הרגע, השתחררתם. פשטתם את המדים ועברתם לבגדי האזרחות, הפעם לתמיד. חיכיתם לרגע הזה כל כך הרבה זמן עד שכמעט שכחתם מהשאלה החשובה ביותר: מה

כתב אישום צבאי – מה ניתן לעשות?

כתבי אישום צבאיים יכולים להיות עניין חמור עבור המעורבים. בין אם מדובר בחייל הנאשם בהתנהגות בלתי הולמת, או בקבלן צבאי העומד בפני כתב אישום בגין

מבצע אנטבה – מה היה שם שלב אחר שלב

בשנת 1976 התקיים מבצע צבאי יוצא דופן שזכה לכינויים רבים. המוכר ביותר שבהם הוא "מבצע אנטבה". הכינויים הנוספים הם "מבצע יונתן" ו – "כדור הרעם".