מכירת תרופות עם וללא מרשם

כולנו מכירים את הרגע הזה שבו שיעול קטן מתפתח לדלקת ריאות גדולה, וצריכת "קל גרון" מהר מאוד מדרדרת לצורך בצריכת תרופה קצת יותר רצינית. ההבדל הוא, שבשביל קל גרון לא תצטרכו מרשם, ובשביל תרופה קצת יותר רצינית, או אנטיביוטיקה, בהחלט כן. אז בואו נבין מה ההבדל בחוק: מכירת תקופות עם וללא מרשם.

תרופות ללא מרשם

תרופות ללא מרשם הן תרופות שכל אחד מאיתנו יכול לגשת לבית המרקחת הקרוב ולרכוש אותן, והרוקחים יכולים כמובן למכור לנו אותן ללא מרשם. אמנם בהוראות השימוש תמיד ייכתב שמומלץ להיוועץ עם רופא או רוקח טרם השימוש, אך הדבר אינו חובה והשימוש בתרופה הוא מותר לפי הוראות השימוש – כמה פעמים מומלץ לצרוך את התרופה ביום, כמות וכו'. החל משנת 2005, ישנן תרופות שיכולות להימכר גם מחוץ לבתי המרקחת, בחנויות שאינן בתי מרקחת, ולא על ידי רוקחים.

תרופות כאלו ניתן למצוא בארון התרופות של כל אחד מאיתנו – אקמול, אדוויל, קל גרון, קל בטן ועוד.

איש בכדור

תרופות עם מרשם

תרופות עם מרשם הן תרופות שאך ורק בעל מרשם יכול לרכוש, כלומר לאחר ביקור אצל הרופא. כמובן שעל הרוקחים להקפיד שהם מקבלים את המרשם לפני שהם מספקים את התרופה. המרשם הוא ההוכחה שהחולה זקוק לתרופה הזו. תרופות אלו בדרך כלל יהיו תרופות שיש ליטול במינונים גבוהים יותר, ושהחומרים בהן זקוקים לפיקוח רפואי מוקפד יותר.

ההבדל בחוק: מכירת תרופות עם וללא מרשם

ההבדל בחוק בין מכירת תרופות עם וללא מרשם אם כן מתקשר לפקודת הרוקחים תשמ"א (1981) ולתקנות הרוקחים התשמ"ו (1986). בהתאם להנ"ל, במדינת ישראל אפשר לנפק תרופות בהצגת מרשם שרופא חתום עליו. עד אותו רגע, מי שמכר תקופות ללא מרשם, היה נחשב למעשה לעובר על החוק ומבצע עבירה פלילית.

אמנם, בשנת 1994 תוקנו הסעיפים המדברים על הנושא ונוסף סעיף נוסף, לפיו רוקחים בבית המרקחת יכולים למכור תרופות הרשומות בפנקס התכשירים הרשומים הכפופים לפקודה, ושאין צורך להציג מרשם רופא על מנת לשווקן.

אולם מכירת תרופות עם מרשם מחייבת, כמובן, הצגת מרשם חתום ע"י רופא. מכירה ללא מרשם כזה היא עבירה פלילית, שהעונש המירבי עליה כולל מאסר.

ההבדל בחוק: מכירת תרופות עם וללא מרשם אולי לא רלוונטי לקונים, אך רלוונטי מאוד לרוקחים ולמנהלי בתי מרקחת, ועליהם להיות קפדניים ומלאי תשומת לב בעת מכירת התרופות.

לקריאה מעמיקה נוספת, אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר טבע אונליין.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
עורך דין מחייך
להתייעצות עם עורך דין

בעולם הדין והמשפט חשוב לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה שידע לתת תשובה על כל שאלה. השאירו פרטים ועורך דין מקצועי יחזור אליכם ויענה לכם על כל תשובה.

מידע נוסף
כמה כדאי להחזיר בכל חודש משכנתא?

אם גם אתכם מעסיק נושא המשכנתא, כנראה שאתם אנשים מחושבים וטוב שכך. כמה כדאי להחזיר משכנתא בכל חודש? אין ספק שזו שאלת השאלות, וזו הסיבה

ניהול חנות אינטרנטית – איך לעשות את זה

במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות רבה במערכות המחשב ובטכנולוגיות הרשת הודות לזמינותו של האינטרנט. התפתחות זו מאפשרת קשת רחבה של יישומים טכנולוגיים, המאפשרים ניהול מסחר

מי דואג לקופת הגמל שלי

קופות הגמל בישראל עברו דרך חתחתים במהלך העשורים האחרונים. עד אמצע העשור הראשון של המילניום הנוכחי, היו קופות הגמל אטרקטיביות למדיי. מצד אחד, קופת הגמל

ביטוח תאונות אישיות

ישנם סוגי ביטוחים עליהם לא מתפשרים ולא מוותרים, אחד מהם הוא ביטוח תאונות אישיות, שיכולות להתרחש בכל רגע נתון וללא הודעה מוקדמת. בעוד שתאונות כאלו