מי דואג לקופת הגמל שלי

קופות הגמל בישראל עברו דרך חתחתים במהלך העשורים האחרונים. עד אמצע העשור הראשון של המילניום הנוכחי, היו קופות הגמל אטרקטיביות למדיי. מצד אחד, קופת הגמל שמשה אפיק חיסכון לטווח הבינוני, קרי לטווח של חמש עשרה שנים. זאת, למעט מצב שבו המפקיד יצא לגמלאות לפני תום תקופת החיסכון. מצד שני, הביצועים של קופות הגמל היו, באופן מסורתי, איכותיים הרבה יותר מאלה של שאר אפיקי החיסכון שהיו נהוגים אז. משקי בית רבים, זוגות ויחידים, בחרו להשקיע בקופות הגמל והעבירו אליהן הפקדות באופן קבוע. לקראת סוף העשור הראשון של האלף הנוכחי, הפסיק האוצר את החגיגה. מאותו הזמן לא ניתן היה למשוך כספים מהקרנות הללו לפני גיל הפנסיה. המטרה היתר להותיר את קופות הגמל הללו כמכשיר פיננסי שיחליף את קרנות הפנסיה, עבור אנשים שלא היו ברשותם קרנות כאלה. למרבה הצער, באותה העת היו שכירים ועצמאיים רבים כאלה. כיצד חזרו קופות הגמל לקדמת הבמה? מה היה חלקו של תיקון 190 שהפך את קופות הגמל לאטרקציה מטורפת וכיצד הדבר קשור להגדלת הפנסיה החודשית המשולמת לשכיר?

 

החזרה של קופות הגמל לקדמת הבמה

כאמור, בתחילת העשור הקודם, בשנת 2012, היו קופות הגמל בישראל בתהליך של התכווצות מהירה. אזרחים רבים משכו מהן את הכספים מהר ככל שיכלו, ונכסי קופות הגמל הידלדלו. מנגד, הבחינו הגורמים האמונים על הנושא, שלישראלים רבים אין קרן פנסיה, או שהתשלומים העתידיים המגיעים להם מהקרנות הם זעומים. לפיכך יזמו המומחים של משרד האוצר מתן אופציה חדשה להפקדה, שתאפשר למי שמבצע אותה ליהנות מתוספת לקצבת הפנסיה החודשית, תוך הימנעות חלקית או מלאה מתשלום מס על הרווחים בגין ההפקדות הללו. האופציה הזאת נקראת תיקון 190, ויש בה משום מהפכה באפשרויות ההפקדה לפנסיה. רוצים לדעת עוד על פנסיות? לחצו כאן.

 

מה זה תיקון 190

תיקון 190 בא לתפוס שתי ציפורים במכה אחת. מצד אחד, התיקון אפשר לקופות הגמל לקבל חמצן, בדמות הפקדות כספיות של חוסכים חדשים המעוניינים לשפר את הפנסיה שלהם ולמצוא אפיק איכותי להשקעה. מצד שני, בפני מי שהצטברו ברשותם סכומי כסף גדולים המופקדים בפיקדונות כספיים שאינם נושאים ריבית כלל ועיקר, נפתח אפיק השקעה חדש, מעניין ואיכותי במיוחד. העסקה הולכת כדלקמן: המשקיע מפקיד את הכספים העומדים לרשותו לקופת הגמל. הסכום שהופקד ייהנה מתשואות גבוהות, הודות למומחים של הקופה המתמחים במציאת אפיקי השקעה משתלמים. עוד ייהנה המפקיד מהזכות למשוך את כספו בכל עת, תוך תשלום מס מופחת. לחילופין, אם המפקיד ישאיר את כספו בקופה מעבר לגיל הפנסיה ויבחר למשוך אותו בצורת קצבה, הוא ייהנה מפטור מלא ממס על התשואה. למעשה, הכוונה כאן היא להפוך סכומי כסף העומדים כאבן שאין לה הופכין, למקור הכנסה נוסף לבעלים שלהם לאחר היציאה לגמלאות. תיקון 190 הוא הדוגמה המושלמת לפתרון וליצירת מצב שבו כל הצדדים מרוויחים.

קופה וכסף

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בדיקת החזר מס
מיסים
4  טיפים למגישי בקשה לקבלת החזרי מס

בישראל קיימים הרבה מאוד עובדים שכירים שכלל לא יודעים שמגיע להם החזרי מס. חלק מאלו שכן יודעים שהם זכאים להחזר מס כלל לא טורחים לקבל את המגיע להם. הסיבה העיקרית