הפחתת מזונות – האם יש לכם סיכוי?

כשיש ילדים מעורבים גירושין הם אף פעם לא סופיים. זה לא אירוע שניתן להניח בעבר ופשוט לשכוח ממנו. ההשלכות ממשיכות ללוות אותנו כל החיים. אחת מההשלכות המשמעותיות על גברים בהליך גירושים היא חובת המזונות.

גברים רבים מתקשים להתמודד עם תשלומי המזונות שהתחייבו אליהם במסגרת הסכם הגירושין, או שחויבו בהם על ידי בית המשפט. החיים, גם של ההורים וגם של הילדים, משתנים בצורה שלא תמיד ניתן לצפות בזמן הגירושין. אז חוץ מלקרוע תחת העול, מה ניתן לעשות?

 

הגשת תביעת הפחתת מזונות 

הפתרון החוקי היחיד למצב כזה הוא הגשת תביעת הפחתת מזונות. את התביעה מגישים לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, מי מהם שבמסגרתו נקבע סכום המזונות המקורי. שימו לב – גם אם במסגרת הסכם הגירושין התחייבתם שלא להגיש תביעת הפחתת מזונות האפשרות הזאת עדיין עומדת לכם, אולם נטל ההוכחה שתצטרכו לעמוד בו יהיה משמעותי יותר.

 

שינוי נסיבות מהותי

על מנת לפתוח מחדש את הדיון בגובה המזונות על האב להראות שחל שינוי מהותי לרעה בנסיבות העובדתיות, ולא המשפטיות, מאז ההחלטה הקודמת. מדובר על שינוי מתמשך שלא היה ניתן לצפות בזמן הסכם הגירושין. כך למשל בית המשפט נוטה שלא לאשר הפחתת מזונות בשל שינוי לרעה במצב הכלכלי של האב, שכן רואים בהם מצב זמני. נסיבות שכן הוכרו כשינוי מהותי הן למשל: מעבר של האם להתגורר עם בן זוג, מעבר למשמורת משותפת ושינוי במצב בריאותו של האב שגרם לאובדן כושר עבודה.

 

הלכת 919/15

הלכה זו שינתה באופן מהותי את הדין בכל הנוגע לקביעת מזונות. בפסק הדין נקבע כי יש להתחשב בסוג המשמורת ובגובה הכנסותיהם של ההורים בהחלטה על גובה המזונות, אם הילד מעל גיל 6. עד הלכה זו הושתו סכומים גבוהים של מזונות על האבות, גם אם הייתה משמורת משותפת או שהאם השתכרה יותר מהאב. כפי שכבר אמרנו, שינוי נסיבות משפטי כשלעצמו לא יכול להיות סיבה לפתיחת הדיון בגובה המזונות. אולם, נקבע בפסיקה שבכל הנוגע לדמי מזונות שניתנו בפסק דין קודם להלכת 919/15 יהיה די בשינוי נסיבות כלשהו, לאו דווקא מהותי, כדי לפתוח את הדיון מחדש.

 

סיכום

הגשת תביעת הפחתת מזונות היא לא דבר פשוט, ופעמים רבות סופה להידחות. נטל ההוכחה על המבקש להפחית הוא גבוה, במיוחד אם מדובר בדמי מזונות שנקבעו בהסכם בין הצדדים, שם יוצאים מנקודת הנחה ששינוי בסעיף אחד של ההסכם עלול להוציא את ההסכם כולו מאיזון. אם אתם בכל זאת חושבים שאתם עונים על תנאי הסף הנדרשים להגשת תביעה כזאת שווה לכם לנסות. זה בטוח עדיף בהרבה מלקרוס תחת העול. כמו בכל מקרה משפטי, גם פה כדאי לפנות לליווי וייעוץ של עורך דין המתמחה בתחום. אל תחסכו, ייצוג משפטי מיומן הוא השקעה בקרן שיכולה להניב לכם פירות יפים אחר כך.

לייעוץ משפטי לחצו כאן: https://www.helenasimhi.co.il

משפחה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
לחיצת יד
תביעה אזרחית
עורך דין שיגן לכם על הבית

בניין הדירות או הבית הפרטי שבו אתם גרים הוא יקר ערך. ביטוח על המבנה שבו אתם גרים הינו חשוב וקריטי ועשוי לחסוך לכם אלפי שקלים. כיצד תוכלו להיעזר גם בעורך

כלי שיפוט
תביעה אזרחית
המדריך המלא לתביעת נזיקין מדויקת

לא אחת קורה שאדם סובל מנזק שנגרם לו כתוצאה מאדם אחר, או ממקרה מסוג כלשהו, וטבעי שאם נגרם לנו נזק, נרצה לקבל בגינו פיצויים. את מי תובעים? איך עושים את

עורך דין
תביעה אזרחית
לשון הרע בקבוצות סגורות בווטסאפ

אדם הכפיש את שמכם בקבוצה סגורה בוואטספ? ובכן,אתם יכולים לתבוע אותו בגין לשון הרע. כיצד? עו"ד שלומי וינברג, מומחה לתביעות לשון הרע מסביר. לשון הרע בוואטספ – האם אפשר לתבוע?

כסף מזומן
תביעה אזרחית
כיצד לפעול מול הוצאה לפועל

הוצאה לפועל הוא הגוף האחראי במדינת ישראל על גביית חובות במקרה בו אדם אשר חייב כסף לחברה, מוסד או אדם אינו מסוגל לפרוע את חובו. מדובר בגוף נוקשה אשר ההתעסקות